Ультразвукова діагностика гідротораксу

 

Вступ

З появою сучасних ультразвукових апаратів діагностика гідротораксу значно спростилася. Незважаючи на актуальність проблеми, цьому питанню в УЗ діагностиці приділена недостатня увага. Причинами появи рідини в плевральній порожнині можуть бути: травма; інфекції; пухлини; хвороби серця і великих судин; системні захворювання; хронічний гемодіаліз; панкреатит; інші.

Матеріали та методи

дослідження проводилося на ультразвуковому апараті HDІ-4000 (Phіllіps). Було обстежено 260 пацієнтів. Завданням дослідження було виявлення рідини при різних захворюваннях. Контролем служила рентгенограма грудної клітки і комп'ютерна томограма.

Результати

ехографія дозволила виявити вільну рідину в плевральній порожнині у 124 хворих. Рентгенограма підтвердила наявність гідротораксу у 120 пацієнтів. У 4-х хворих вільна рідина в плевральних синусах визначалася за допомогою УЗД і її наявність була сумнівно при рентгенологічному обстеженні (невелика кількість).

Висновки

таким чином, у тих випадках, коли для нас важливо не структура легеневої тканини, а саме гідроторакс як симптом, УЗД можна вважати методом вибору в діагностиці вільної рідини в плевральній порожнині через його переваги: швидкість обстеження; можливість багаторазового контролю; економічність; відсутність променевого навантаження; можливість плевральної пункції під контролем ультразвуку; можливість обстеження при несвідомому стані чи вимушеному положенні пацієнта; дослідження не вимагає підготовки пацієнта.