ВИПАДОК УЛЬТРАЗВУКОВОЇ ДІАГНОСТИКИ ПОРУШЕНОЇ ШИЙКОВОЇ ВАГІТНОСТІ
Грабоус О.В., Мудра О.Л., Гаврилюк О.О.
Горохівська центральна районна лікарня, Волинська область.
Центр ультразвукової діагностики « УЛЬТРАМЕД », Львів.
Вступ. Шийкова вагітність – це імплантація та розвиток плідного яйця в слизовій оболонці каналу шийки матки. Шийкова вагітність – це надзвичайно небезпечне для життя вагітної ускладнення, може розвиватись внаслідок атрофічних та дистрофічних змін слизової оболонки матки. Ворсини хоріона проникають глибоко в м"яз шийки матки та руйнують його. В ранніх стадіях шийкова вагітність протікає безсимптомно. Кровотеча починається раптово та відразу набуває загрожуючого характеру. Помилкова тактика видалення плідного яйця (пальцеве відділення, вишкрібання матки) через піхву призводить до профузної кровотечі з непередбачуваними наслідками. (Савєлєва Г.М. Віхляєва Є.М. 1996)
Матеріал та методи: Пацієнтка Х. 31 рік, була скерована в Горохівську ЦРЛ з підозрою на шийкову вагітність в терміні 6-7 тиж. з ознаками помірної кровотечі з статевих шляхів, помірним болем в гіпогастрії (за два дні до звернення мали також місце помірні кров’янисті виділення з піхви). Дана вагітність перша. Три останні роки лікувалась з приводу непліддя І. В зв’язку з підозрою на шийкову вагітність проведено ультразвукове обстеження органів малого тазу.
Результати: В результаті ультразвукового обстеження виявлено плідне яйце в шийці матки, середнім розміром – 25 мм, що містить ембріон, КТР – 10 мм, СБ (+), ЧСС – 156 уд/хв. Враховуючи клінічні дані та дані ультразвукового обстеження було виставлено діагноз шийкова вагітність терміном 7 тижнів; проведено екстирпацію матки. Діагноз було підтверджено морфологічно.
Незважаючи на те, що по даних літератури, шийкова вагітність зустрічається дуже рідко – 0,1%, повинна бути завжди підвищена настороженість щодо даної патології, тому що в Горохівській районній лікарні це вже 3-й випадок за останні 4 роки, що становить в нашому випадку - 0,2% від всіх виявлених вагітностей.
Висновок: В представленому випадку своєчасне ультразвукове виявлення непорушеної шийкової вагітності, за умов відсутності ознак відшарування плідного яйця, дозволило б запропонувати пацієнтці, як альтернативу екстирпації матки, консервативне лікування, наприклад, метотрексатом та зберегти репродуктивне здоров’я жінки.