Некротичні псевдоксантомні вузли як прояв ендометріозу: чи такі вони рідкісні?
Гончарова Яна, Судома Ірина, Соловйов Олексій
Клініка „Надія”, Київ
Вступ: Кількість згадувань про некротичні псевдоксантомні вузли (НПВ) в літературі дійсно дуже мала, відноситься переважно до 1990-х років і переважно в іноземній літературі. Вважається, що ці утворення є незвичайним проявом ендометріозу і, як правило, спостерігаються у жінок в постменопаузі чи пізньому репродуктивному віці (Clement PB, Young RH, Scully RE, 1988). Ми представляємо власні 4 випадки НПВ, які ми спостерігали протягом останніх 2 років.
Матеріали і методи: Ці 4 пацієнтки були прооперовані в нашій клініці з наступних причин: у 3-х випадках (пацієнтки 35, 36 і 40 років) було здійснено діагностичне втручання перед проведенням запліднення ін-вітро (ЗІВ) і в 1-му випадку (пацієнтка 54 років) – міомектомія при підоболонковому рості міоми. Всі втручання виконано шляхом ляпароскопії.
Результати. У 2 випадках (пацієнтки 35 і 36 років) мав місце виразний лютовий стан органів малого тазу, у однієї пацієнтки було виявлено характерні ознаки ендометріозу. У пацієнтки 56 років НПВ став єдиною додатковою знахідкою при підоболонковій міомі матки. І в одному випадку (у пацієнтки 36 років) знайдено вільно плаваючий, не зв’язаний із оточуючими тканинами, яйцевидної форми НПВ досить великого розміру (близько 4 см в діаметрі), як єдина патологічна знахідка діагностичної ляпароскопії. Оперативне втручання у цієї пацієнтки було проведено через те, що під час ультразвукового обстеження перед включенням в цикл ЗІВ між маткою та правим яєчником було виявлено гіпоехогенний безболісний утвір кулястої форми, неоднорідної побудови, з доброю звукопровідністю, з рівними чіткими краями, який нагадував міоматозний вузол, але звертало на себе увагу те, що він майже вільно рухався при диханні пацієнтки.
У всіх 4 випадках НПВ було підтверджено гістологічним дослідженням (наявність центральної зони некрозу, оточеної псевдоксантомними клітинами).
Висновки: У більшості випадків при виявленні НПВ наявні типові ознаки ендометріозу в яєчниках. Але важливість НПВ полягає в їх діагностичній вартості або принаймні, наведенні на припущення про ендометріоз, коли його більш типові ознаки відсутні. Ми припускаємо, що НПВ не є таким вже рідкісним явищем, яким вони вважались, радше хірурги просто не приділяють достатньо уваги цьому незвичайному прояву ендометріозу. Лікарям УЗД слід знати про цей прояв ендометріозу, який може бути хибно розцінений як новоутворення матки, яєчників чи органів черевної порожнини.