ВЗАЄМОЗВ’ЗОК МІЖ ВАРИКОЗНОЮ ХВОРОБОЮ ВЕН НИЖНІХ КІНЦІВОК ТА АНГІОПАТІЯМИ АРТЕРІЙ НИЖНІХ КІНЦІВОК НА ФОНІ ЗАХВОРЮВАНЬ ПОПЕРЕКОВОГО ВІДДІЛУ ХРЕБТА

Пономарьова М.В., Коржелецький А.С., Федорова В.В.

Відділення функціональної та ультразвукової діагностики, Клінічна лікарня «Феофанія» (головний лікар Митник З.М.), Київ, Україна


Вступ. В сучасній судинній хірургії залишається актуальною проблема лікування та ведення хворих варикозною хворобою вен нижніх кінцівок (ВХВ), котра часто супроводжується розвитком ускладнень: гострий венозний тромбоз кінцівок (ГВТ), флебіти та тромбофлебіти, котрі приводять до розвитку хронічної венозної недостатності (ХВН). Ця патологія займає третє місце серед всіх васкулярних порушень. Вивчення причин розвитку ВХВ залишається актуальним і по сьогодення. Однією з причин розвитку ВХВ є ангіопатії артеріальних судин. Пов’язано це з порушенням артеріального притоку, що приводить до порушень мікроциркуляції в тканинах кінцівок та затриманню крові в венозних судинах.


Ціль роботи. Вивчення взаємозв’язку між варикозною хворобою вен нижніх кінцівок та ангіопатіями артерій нижніх кінцівок на фоні захворювань поперекового відділу хребта.


Матеріали та методи. Нами було виконано 548 ультразвукових дуплексних обстежень судин нижніх кінцівок з ВХВ у 360 жінок та 186 чоловіків у віці від 30 до 70 років на стаціонарних ультразвукових сканерах ATL HDI 3500 та ATL HDI 5000 (USA) широкополосними датчиками 5-12 MGz..


Результати. В ході обстеження враховувались морфологічні особливості судин, товщина стінок, наявність „свіжих” та кальціфікованих тромботичних мас, наявність розширених перфорантних (ПрВ) та комунікантних (КВ) вен та характер току крові в них, наявність чи відсутність клапанної венозної недостатності, наявність захворювань артеріальних судин, характер току крові в магістральних артеріях нижніх кінцівок та стан інтими артеріальних судин.

У 447 пацієнтів з цієї групи були виявлені захворювання артеріальних судин:

236 – атеросклеротичні ураження стінок артерій 43% від загальної кількості пацієнтів;

211 – ангіопатії артерій, різної ступені вираженості, або 38,5% від загальної кількості пацієнтів. Цим пацієнтам було проведено ядерно-магнітно-резонансна томографія поперекового відділу хребта (ЯМРТ). У 164 (78%) пацієнтів при ЯМРТ виявлені зміни поперекового відділу хребта (протрузії дисків, розростання краєвих остеофітів та ін.), що приводили до порушень іннервації нижніх кінцівок та ставали можливою причиною розвитку ангіопатій артерій нижніх кінцівок, котра в свою чергу приводила до розвитку ВХВ.


Висновки. В ході досліджень нами виявлений достовірний взаємозв’язок між захворюваннями поперекового відділу хребта та проявами ангіопатій артерій нижніх кінцівок, що в свою чергу приводили до розвитку ВХС.