МОДИФІКАЦІЯ УЛЬТРАЗВУКОВИХ ФАРМАКОЛОГІЧНИХ ПРОБ ДЛЯ КОНТРОЛЯ ЗА ЕФЕКТИВНІСТЮ ЛІКАРСЬКОЇ ТЕРАПІЇ
Соломка А.О., Стречень С.Б., Чернова В.І.
Комунальне підприємство „Міська клінічна лікарня № 1” м.Одеса, Одеський державний медичний університет
Вступ. Захворювання органів гепатопанкреатодуоденальної зони є широко розповсюдженими в сучасних клінічних умовах, що обумовлено багатьма різноманітними чинниками. Своєчасна якісна неінвазивна діагностика їх дозволяє підвищити ефективність фармакотерапії органічних та функціональних хвороб дванадцятипалої кишки (ДПК), жовчного міхура (ЖМ), підшлункової залози (ПЗ).
Матеріали та методи. Під динамічним наглядом знаходились 40 жінок віком від 35 до 45 років (середній вік 39,6±3,2 роки), які знаходились на стаціонарному лікуванні в хірургічному та терапевтичному відділеннях МКЛ № 1 із загостренням перебігу хронічного безкам’яного холециститу та хронічного панкреатиту. Трансабдомінальне ультразвукове дослідження з використанням гістографії проводилось за допомогою сканера „SIEMENS–SI–450” конвексним і секторним датчиками з частотою 3,5 МГц.
Результати дослідження та їх обговорення. Хронічні рецидивуючі захворювання ЖМ та ПЗ супроводжувались в 100 % випадків значними порушеннями моторно-евакуаторної функції шлунка і ДПК, що визначалось клінічними ознаками дуодено- та гастростаза (нудота, блювота, важкість, розпирання, дискомфорт в верхній половині живота, метеоризм). Додатковими ознаками були дані ультразвукового дослідження (розширення полого органу, потовщення стінок, повільна евакуація та неоднорідність вмісту) в поєднанні з оцінкою гістометричних показників. Гістометрія – розподіл інтенсивності ехосигналу довільної ділянки ультразвукового зображення. При дуоденостазі та гастростазі графічне зображення хімуса виявило розподіл ехосигналів у вигляді „плато” з декількома піками і широкою основою, що підтверджувало неоднорідність вмісту ДПК та шлунка. Зазначені параметри дозволяють здійснювати індивідуальний вибір фармакологічної корекції патології гастродуоденальної зони. Використовуючи різні схеми лікування, найбільш ефективною за нашими даними була методика використання поліферментного препарата „Фестал”, міоспазмолітика „Дюспаталін”, холеретика „Хофітол”, що супроводжувалось нормалізацією суб’єктивно-фізикальної симптоматики та покращенням графічного розподілу ехосигналів (гострий пік гістограми з вузькою основою), що характерно для однорідного вмісту шлунково-кишкового тракту.
Ефективне лікування захворювань ЖМ неможливе без оцінки його моторної функції. Відомо багато методик її визначення. В останній час значне місце займає ультразвуковий спосіб з використанням у якості жовчогінного сніданку курячих жовтків. Проте, є деякі обмеження при цьому варіанту сніданку (розмір та сорт яєць, вміст лецитину в жовтці, непереносимість яєць, можливість інфікування при використанні сирих яєць). Тому в своїх дослідженнях у якості пробного сніданку застосовували розчин хофітола та отримали більш результативні показники типу дискінезії ЖМ.
Висновки. Модифікація існуючих методів та залучення сучасних неінвазивних способів оцінки стану порожнистих органів травлення дозволяє підбирати найбільш ефективну фармакотерапію та здійснювати її оцінку.