МОЖЛИВОСТІ УЛЬТРАЗВУКОВОЇ ДІАГНОСТИКИ ПРИ ПАТОЛОГІЇ ОРГАНІВ КАЛИТКИ

Церковнюк А.В., Откаленко О.С.

Вінницька обласна клінічна лікарня ім.М.І. Пирогова


Вступ. Останнім часом зростає значення ультразвукової діагностики патології органів калитки в зв’язку з безпечністю та доступністю дослідження. На сучасних ультразвукових апаратах можливо виявити патологію ще на доклінічній стадії. Використання ефекту Допплера дозволяє визначити тестикулярний кровообіг та кровопостачання об’ємних утворень в яєчку, що є важливим для диференційної діагностики вогнищ запального характеру та пухлин. Допплерографія є основною методикою для постановки діагнозу перекрута яєчка, а також визначення стадії цієї хвороби.


Матеріали і методи. На базі обласної клінічної лікарні ім..М.І.Пирогова за період 2005-2009р. проведено 291 обстеження органів калитки. Вік хворих 16-74 роки. Ультрасонографія проводилась на апараті HDI 5000 фірми Philips лінійним датчиком 5-12МГц. Всі пацієнти були направлені лікарями-урологами лікарні після клінічного обстеження. Вивчалися: розташування яєчок, їх контури, структура, наявність новоутворень в яєчках та придатках, кількість рідини між оболонками. Зверталась увага на наявність рудиментарних утворень мюллерова та вольфова протоків. Оцінювався діаметр вен гроноподібного сплетіння з проведенням проб з навантаженням.


Результати досліджень. В нормі при ультразвуковому дослідженні яєчко - це парний орган, який має овальну форму, однорідну структуру, середню ехогенність, чіткий рівний контур, рівномірний судинний малюнок. Придаток розташований вздовж задньо-бокових відділів яєчка. В ньому розрізняють голівку, тіло та хвіст. Серед патологічних станів найбільш часто виявляються кістозні процеси придатка яєчка, а також водянка оболонок яєчок. Інколи доводиться диференціювати між гідроцеле та кістою придатка великих розмірів. Другими по частоті зустрічаємості є гострі запальні захворювання органів калитки дифузного та вогнищевого характера. Наслідком запального процесу може бути утворення мікрокальцинатів, які чітко візуалізуються при ультразвуковому дослідженні. Кольорова допплерографія виявляє збіднення судинного малюнка. Серед обстежених пацієнтів найменш часто зустрічались пухлини яєчка. При обстеженні високочастотними датчиками можливо візуалізувати пухлини яєчка мінімальних розмірів, але по причині пізнього звернення пацієнтів до лікаря-уролога, ми діагностували їх на стадії клінічних проявів. Ознака гіперваскуляризації має виняткову точність в плані диференціації вогнищевих об’ємних утворень яєчка пухлинної та непухлинної природи. Всім пацієнтам з об’ємним утворенням яєчка обов’язково проводилось обстеження заочеревинного простору на предмет виявлення метастатичного ураження лімфатичних вузлів.


Висновок. Ультразвукове дослідження є безпечним, необтяжливим та інформативним методом діагностики патології органів калитки. Ультрасонографія дозволяє виявити запальні процеси, мікрокальцинати, кісти, об’ємні утворення яєчок та придатків, діагностувати гідроцеле. Допплерографія допомагає в діагностиці варикоцелє, в диференційній діагностиці вогнищевих утворень пухлинної та не пухлинної природи.