Можливості покращення візуалізації товстої кишки при ультразвуковому обстеженні за допомогою підготовки поліетиленгліколем
1Жайворонок М.М. 2Динник О.Б. , 3Кушнеров О.І.,
- Медичне науково-практичне об’єднання «МедБуд»,м.Київ.
- ДЗ «Медичний центр телемедицини МОЗУ»
- Кафедра ультразвової діагностики БелМАПО,м.Мінськ.
Вступ. В багатьох випадках надлишкове скупчення калових мас та газів в товстій кишці значно знижують інформативність ультразвукового дослідження. В нормі кількість стільця пропорційна харчовому раціону і складає в середньому 200 г на добу. При метеоризмі об’єм газу, що виводиться може досягати трьох та більше літрів.
Мета. Оцінити ефективність візуалізації відділів товстої кишки за допомогою підготовки пацієнта препаратом полієтиленгліколя (Фортрансом®) по стандартній схемі.
Матеріали та методи. Нами обстежено 265 пацієнтів віком від 21 до 83 років. Дослідження проводилося на апаратах Esaote ClassC, Philips HD 11 та Radmir Ultima PA з мультичастотними конвексними 3,5-5 МГц та лінійними датчиками 7-12 МГц. Застосовували технології покращення В-зображення. Обстеження товстої кишки проводили після очистки напередодні. Використовували методику трансабдомінального обстеження товстої кишки з наповненням її діагностичним розчином - 500 мл дегазованої води. Товста кишка була поділена на зони інтересу, які є найскладнішими з точки зору візуалізації: ректосигмоїдний відділ, селезінковий кут, печінковий кут, купол сліпої кишки. Контрольна група складала 260 чоловік, які в якості підготовки використовували клізми.
Результати та їх обговорення. Діагностично адекватна (добра) візуалізація ректосигмоїдної зони була досягнута у 218 (82%) пацієнтів у порівнянні з контрольною групою 169 (65%), часткова візуалізація у 29 (11%) пацієнтів та 70 (27%) контрольної групи відповідно та не покращилася у 18 (7%) пацієнтів та 21 (8%) з контрольної групи. Добра візуалізація селезінкового кута була досягнута у 255 (96%) пацієнтів у порівнянні з контрольною групою 226 (87%), часткова візуалізація у 5 (2%) пацієнта та 31 (12%) контрольної групи відповідно та не покращилася у 5 (2%) пацієнта та 3 (1%) з контрольної групи відповідно. Добра візуалізація печінкового кута була досягнута у 259 (98%) пацієнтів у порівнянні з контрольною групою 68 (69%), часткова візуалізація у 5 (2%) пацієнта та 75 (29%) контрольної групи відповідно та не покращилася у 5 (2%) з контрольної групи відповідно. Добра візуалізація купола сліпої кишки була досягнута у 235 (89%) пацієнтів у порівнянні з контрольною групою 198 (76%), часткова візуалізація у 27 (10%) пацієнтів та 52 (20%) контрольної групи відповідно та не покращилася у 10 (4%) пацієнта з контрольної групи. Якісна підготовка поліетиленгліколем тісно корелює з поліпшенням візуалізації у більшості пацієнтів.
Висновок. Використання препарату на основі поліетиленгліколю для підготовки до УЗД товстої кишки є простою, небезпечною та ефективною методикою в амбулаторних умовах та покращує візуалізацію проблемних відділів в порівнянні з підготовкою клізмами.