Ультразвукова діагностика випадку неперерваної трубної позаматкової вагітності зліва, що завмерла, в 10 тижнів.

Кочержат В.І., Кочержат Н.В.

Бориславський пологовий будинок, Львівська обл.. Вінницький ДМУ ім. М.І.Пирогова

Вступ. Переважно (98-95%) позаматкова вагітність локалізується в маткових трубах, ампулярному відділі – 45-92%, істмічному – 15-30%, ще рідше в інтерстиціальному – до 2%. Більшість клініцистів вважають, що кожна жінка репродуктивного віку з болями внизу живота і порушеннями ОМЦ (затримки, ациклічні кровотечі) повинна бути обстежена на предмет позаматкової вагітності (ПМВ). На теперішній час існує певний алгоритм обстеження таких жінок: анамнез, гінекологічний огляд, тест на ХГЛ, транс абдомінальне (ТА) оглядове і детальне трансвагінальне (ТВ) УЗ-дослідження.

Матеріали, методи і результати. Пацієнтка В., 30 років, звернулася в гінекологічне відділення 19.03.14 із скаргами на затримку місячних, болі внизу живота, кровомазання. Анамнез: останні місячні 10.01.14 при затримці 7 днів, 10.02.14 – тест на вагітність, позитивний. УЗД не проводилося. 12.02.14 – виконано вакуум–аспірацію. В післяопераційному періоді тривале кровомазання. 18.02.14 – УЗД в кабінеті А – підозра на ПМВ, 19.02.14 – УЗД в кабінеті В – без патології. 17.03.14 жінку знову почали турбувати болі внизу живота і кровомазання. Тест на вагітність позитивний. 19.03.14 – УЗД в кабінеті В – підозра на ПМВ. 19.03.14 – УЗД в кабінеті С (апарат експерт–класу Medison Accuvix V 20) піхвовим датчиком 4-9 Мгц було діагностовано неперервану трубну вагітність зліва по параметрах 8-8,5 т. (по гестації 10-10,5 т). Жінка скерована в стаціонар. Результати УЗД були підтверджені операційно. Проведено хірургічне лікування в об’ємі тубектомії зліва (утвір в ампулярному відділі). Післяопераційний період без ускладнень. Жінка виписана додому із одужанням.

Висновки. Абсолютна УЗ-ознака ПМВ – виявлення ектопічно розташованого плодового яйця з живим ембріоном. Непрямі УЗ-ознаки ПМВ – утвір додатків неоднорідної структури при відсутності плодового яйця в матці і позитивний тест на вагітність. Жовте тіло - часто з одноіменної сторони. М-ехо при завмерлій ПМВ витончене.При використанні КДК – яскраві хаотичні кольорові сигнали: «кільце вогню» чи «судинне кільце».
Дотримання алгоритму обстеження із застосуванням внутрішніх датчиків збільшує вірогідність своєчасного встановлення правильного діагнозу. Чим більше виявлено ознак, тим діагноз ПМВ очевидніше.

Рис.1. Жовте тіло
Рис.1. Жовте тіло
Рис.2-3. Співвідношення ТВ узд-зображення плодового яйця (рис.2) із макропрепаратом лівої маткової труби (рис.3)
Рис.2-3. Співвідношення ТВ узд-зображення плодового яйця (рис.2) із макропрепаратом лівої маткової труби (рис.3)