УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ АБДОМІНАЛЬНОЇ УЛЬТРАЗВУКОВОЇ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ
Жайворонок М.М., Динник О.Б.
Медичне науково-практичне об’єднання «МедБуд»,м.Київ.
ДЗ «Медичний центр телемедицини МОЗУ»
Мета роботи. Ультразвуковий метод обстеження на даний момент розвитку променевої діагностики є найбільш поширеним методом візуалізації внутрішніх органів та тканин. Ми провели оцінку залежності якості абдомінального обстеження від підготовки пацієнта.
Матеріали та методи. Нами обстежено 69 пацієнтів віком від 21 до 62 років. Дослідження проводилося на апаратах Esaote ClassC та Philips HD 11 з мультичастотними конвексними 3,5-5 МГц та лінійними датчиками 7-12 МГц, застосовували технології покращення В-зображення. В багатьох випадках надлишкове скупчення газів в шлунково-кишковому тракті значно знижуються інформативність ультразвукового дослідження. Існують три основні джерела утворення газу в кишечнику: повітря, що ковтається; гази, які утворюються в просвіті самої кишки; гази, що дифундують з крові. На даному етапі звичайна підготовка пацієнта до абдомінального ультразвукового дослідження включає обстеження натщесерце з обмеженим раціоном напередодні. Нажаль, цей захід не завжди приводять до бажаного результату.
Результати. Одним з напрямків боротьби з метеоризмом є застосування поверхнево-активної речовини – симетікону в якості піногасника. Дані роботи демонструють, що при дослідженні жовчного міхура та підшлункової залози, пероральний прийом симетікону сприяв значному підвищенню візуалізації анатомічних структур цього органу. При використанні активованого вугілля якість візуалізації залишалася здебільшого незадовільною, а симетікон дав більш виражений ефект – суттєво зменшилася кількість пацієнтів з відсутньою або незадовільною візуалізацією, а відсоток доброї візуалізації зріс наступним чином: жовчного міхура – на 46%, голівки підшлункової залози – на 20%, тіла – на 43%, хвоста – на 26%.
Висновки. Застосування симетикона виявляє позитивний ефект на якість візуалізації органів черевної порожнини, що дає можливість рекомендувати його застосування при підготовці хворого до УЗД.