КЛІНІЧНИЙ ВИПАДОК ВИЯВЛЕННЯ НЕВРИНОМИ ПРИ УЛЬТРАЗВУКОВОМУ ОБСТЕЖЕННІ ЖІНОЧИХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ
КЛІНІЧНИЙ ВИПАДОК ВИЯВЛЕННЯ НЕВРИНОМИ ПРИ УЛЬТРАЗВУКОВОМУ ОБСТЕЖЕННІ ЖІНОЧИХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ
Залога Н. М.
Комарнівська міська лікарня, Городоцька ЦРЛ, Львівська область, Україна.
Вступ. Невринома – пухлина, що утворюється із шванівських клітин спинномозкових, черепних та периферичних нервів, частіше доброякісна. Малігнізація виникає рідко, переважно при довготривалому перебігу хвороби. Складає 8% від всіх інтракраніальних пухлин. Жінки хворіють частіше. Ультразвукова діагностика (УЗД) виявляє патологічні зміни м’яких тканин у зоні росту пухлини.
Мета - аналіз випадку виявлення невриноми (шванноми) при УЗД жіночих статевих органів.
Матеріал та методи. Пацієнтка О., 20 років, звернулась на планове УЗД органів малого тазу. Скарг немає. Менструальний цикл регулярний. Остання ехографія жіночих статевих органів 1 рік тому. УЗД внутрішніх геніталій проводилось за стандартним методом трансабдомінальної та трансвагінальної сонографії у В-режимі на апараті ACUSON ASPEN (SIEMENS) мультичастотними конвексним з частотою 2–5 МГц та внутрішньопорожнинним з частотою 4–8 МГц датчиками. Доповнювалась візуалізація кольоровими режимами.
Результати. В результаті УЗД виявлено: матка звичайних розмірів, середньої ехогенності, без структурних змін, ендометрій однорідний, відповідає дню менструального циклу. З боку шийки матки патології не виявлено. Правий яєчник в типовому місці, структурно не змінений. Лівий – звичайного розміру, дрібнофолікулярної структури. Інтимно до його верхнього полюсу прилягає утвір розміром 39х36 мм, середньої ехогенності, однорідної структури, округлої форми, чітко прослідковується капсула на всьому протязі товщиною 3,5 мм. Кровоток утвору при кольоровому картуванні – середній по периферії, в центральній частині – поодинокі локуси васкуляризації. Диференціальна діагностика проводилась між пухлинами яєчників та пухлинами заочеревинного простору. Була скерована на консультацію до онкогінеколога. Від оперативного лікування відмовилася. Через 2 роки при УЗД: біля верхнього полюсу лівого яєчника візуалізується утвір обмежений капсулою розміром 111х82 мм, зниженої ехогенності, гетерогенної структури: чергуванням солідного та рідинного компонентів, кровоток середній по периферії та в центральній зоні. Регіонарні лімфатичні вузли не візуалізуються. На момент огляду з’явились скарги на тягнучі болі в лівій нозі. Пацієнтка прооперована в Львівському регіональному лікувально-діагностичному онкологічному центрі, де проведено гістологічне дослідження післяопераційного матеріалу та встановлено заключення: невринома з явищами некрозу та деструктивними змінами.
Висновок. При рутинному УЗД потрібно завжди звертати увагу на навколишні органи та тканини для виявлення супутньої патології. Невриноми можуть утворюватися в будь-якій частині тіла людини і довгий час не давати жодної клінічної картини.