РОЛЬ ЕХОГРАФІЇ В ДІАГНОСТИЦІ ПРИЧИН ТАЗОВИХ БОЛІВ У ЖІНОК

РОЛЬ ЕХОГРАФІЇ В ДІАГНОСТИЦІ ПРИЧИН ТАЗОВИХ БОЛІВ У ЖІНОК

Залога Н.М.

Комарнівська міська лікарня, Городоцька ЦРЛ, Львівська область, Україна

Вступ. Ехографія є одним з найбільш доступних та достовірних методів обстеження у сучасній медичній діагностиці, який дозволяє отримати результати обстеження уже за кілька хвилин. Висока роздільна здатність апаратів, неінвазивність методу та відсутність променевого навантаження створили передумови для застосування ультрасонографії  в діагностиці причин тазових болів у жінок. За даними ВООЗ 6 з 10 жінок, що звертаються до  гінеколога, страждають від болів в області тазу, що може бути симптомом серйозних захворювань. У 75% випадків проблема обумовлена гінекологічними причинами, ще 25% - захворювання інших органів та систем.

Мета – визначити можливості ультразвукового методу дослідження (УЗД) у виявленні причин тазових болів у жінок.

Матеріали та методи. Проведено ретроспективний аналіз 250 пацієнток віком від 18 до 72 років з болями в області малого тазу. Середній вік обстежуваних становить 45 років. УЗД області тазу проводилось  за стандартним методом трансабдомінальної та трансвагінальної сонографії у В-режимі на апараті ACUSON ASPEN (SIEMENS) мультичастотними конвексним з частотою 2–5 МГц та внутрішньопорожнинним  з частотою 4–8 МГц датчиками. Доповнювалась візуалізація кольоровими режимами. Жінки були обстежені у різні фази менструального циклу, з наповненим сечовим міхуром та після мікції. Проводилася ехографія жіночих статевих органів, сечового міхура. Вивчалася структура ендометрію, міометрію, маткових труб, яєчників, стан фолікулярного апарату, сечоводів, Дугласів  простір та навколишніх органів.

Результати. При УЗД жінок з тазовими болями було виявлено кисти яєчників - у 35 (14%) випадків; параоваріальні кисти – 8 (3,2%); аденоміоз виявлено у 21 (8,4%) жінок; міома складає 29 (11,6%) випадків; апоплексія яєчника – у 16 (6,4 %); спайковий процес – 8 (3,2%); наявність внутрішньоматкових контрацептивів  - 9 (3,6%); патологія маткових труб (гідросальпінкс) зустрічались у 13 (5,2 %) випадках; позаматкова вагітність – 6 (2,4%); апендицит (тазове розташування)  - 2 (0,8%); цистит – 18 (7,2%); дивертикул сечового міхура – 6 (2,4%); уретероцеле – 5 (2%); конкремент сечового міхура – 8 (3,2%); конкремент нижньої третини сечоводу – 10 (4%); рак сечового міхура – 13 (5,2%); пахова грижа – 3 (1,2%); варикозна хвороба – 8 (3,2%); рак тіла матки - 3 (1,2%); рак шийки матки – 9 (3,6%); метастази в лімфатичні вузли малого тазу – 5 (2%); постопераційні лімфоїдні кисти – 5 (2%). У 10 жінок з тазовими болями методом ультразвукової діагностики  патології не виявлено, що становить 4%, з одним захворюванням – 157 (62,8%) випадків. Одночасно поєднувалось 2 і більше виявлених патологій у 29 випадках (11,6%).

Висновок. Таким чином, аналіз результатів показав, що УЗД є  ефективним методом виявлення можливих причин тазових болів у жінок та супутньої патології (96%). УЗД є частиною комплексного обстеження жінок та повинна доповнюватися іншими променевими та клініко-лабораторними методами дослідження.