УЛЬТРАЗВУКОВІ КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ГОРМОНАЛЬНОГО СТАТУСУ ПАЦІЄНТІВ З ГІНЕКОМАСТІЄЮ
Іванов І.Ю.1, Церковнюк Р.Г.1, Біктіміров О.В.1, Клекот А.І.1, Сміюха О.А.1, Шевчук В.І.1, Лозович В.А.2, Солоненко С.В.1
1 Подільський регіональний центр онкології, м. Вінниця, Україна;
2 Могилів-Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування, м. Могилів-Подільський, Україна

Вступ. Патологічна гінекомастія у чоловіків викликана порушенням співвідношення тестостерону та естрогенів в організмі, гіперпролактинемією, порушеннями обмінних процесів, при дифузному токсичному зобі, цукровому діабеті та захворюваннях не ендокринної етіології, а також прийомом великої групи медикаментів. Лікування гінекомастії вимагає чітко встановити причини її розвитку.

Мета. Оцінити можливість додаткових УЗД з метою виявлення змін гормонального статусу при гінекомастії.

Матеріали та методи. Обстежено 62 пацієнта чоловічої статі віком від 19 до 36 років. УЗД грудних залоз проводилось лінійним датчиком 3-13 МГц на сканері «MyLab Seven» («Esaote»). Крім цього, проводилось УЗД яєчок та трансректальне ультразвукове дослідження передміхурової залози (ТРУЗД) мікроконвексним датчиком 3-9 МГц.

Результати. Під час проведення УЗД грудних залоз були виявлені ділянки залозистої тканини товщиною від 7 до 12 мм. При ТРУЗД простати об’єми залози знаходились в межах 21,4–24,2 см3 (середній об’єм 22,8 см3). При УЗД яєчок сумарний об’єм обох яєчок знаходився в межах 17,6–23,6 см3 (середній сумарний об’єм 20,6 см3). У всіх випадках гінекомастії у пацієнтів було зафіксовано порушення співвідношення між об’ємами передміхурової залози та сумарним об’ємом яєчок до 1,1:1 (в нормі 1:1,8), що засвідчило наявність порушення гормонального статусу.

Висновки. При виявленні гінекомастії для оцінки порушення гормонального статусу можливе використання додаткових УЗД – яєчок та ТРУЗД передміхурової залози.