ІНТРАОПЕРАЦІЙНА  ЕХОКАРДІОГРАФІЯ ТА ЇЇ МІСЦЕ В ХІРУРГІЧНОМУ ЛІКУВАННІ КОРИГОВАНОЇ ТРАНСПОЗИЦІЇ МАГІСТРАЛЬНИХ АРТЕРІЙНТРАОПЕРАЦІЙНА  ЕХОКАРДІОГРАФІЯ ТА ЇЇ МІСЦЕ В ХІРУРГІЧНОМУ ЛІКУВАННІ КОРИГОВАНОЇ ТРАНСПОЗИЦІЇ МАГІСТРАЛЬНИХ АРТЕРІЙ

Стогова О.В.¹,  Лебідь І.Г¹., Позняк Ю.В. ¹, Климишин Ю.І. ¹,Руденко Н.М.1,2

1ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», Київ

2НМАПО імені П.Л. Шупика, Київ

Вступ. Коригована транспозиція магістральних артерій (КТМА) - рідкісна (близько 1% усіх вроджених аномалій серця) вада серця, що характеризується поєднанням атріо-вентрикулярної та вентрикуло-артеріальної дискордантностї. При хірургічному лікуванні КТМА зростає роль інтраопераційної ЕхоКГ - черезстравохідної (Transesophageal echocardiography - TEE ), яка дозволяє оцінити особливості анатомії та безпосередній результат хірургічної корекції  в умовах операційної.

Мета. Оцінити роль інтраопераційної черезстравохідної ехокардіографії в хірургічному лікуванні КТМА.

Матеріал і методи. В НПМЦДКК МОЗ України з 2007 по грудень 2018 року спостерігалися 99 пацієнти з КТМА віком до 18 років на момент первинного звернення.  Інтраопераційна ТЕЕ проводилася 18 пацієнтам, виконано 19 обстежень

Результати. Під час операції подвійного переключення  інтраопераційна ТЕЕ виконувалася 9 пацієнтам. У одного пацієнта після проведеної даної операції на фоні нестабільної гемодинаміки при ТЕЕ було зафіксовано різке зниження скоротливої здатності ЛШ, розширення його порожнини. Одному пацієнту оцінювався результат ушивання розщеплення мітрального клапана (cleft), який був причиною вираженої недостатності. Результат оцінено як задовільний із суттєвим зменшенням регургітації. Інтраопераційна ТЕЕ виконувалася пацієнту з підклапанним стенозом ЛА після проведеної операції подвійного переключення Післяопераційний піковий градієнт знизився  за даними  ТЕЕ до 20 мм.рт.ст. в порівнянн з доопераційним 55 мм.рт.ст

Черезстравохідна ЕхоКГ під час операції звужування легеневої артерії(ЛА) виконувалася у 4 пацієнтів. В залежності від зміни загальної скоротливості, що оцінювалася при ТЕЕ, проводилася зміна довжини тасьми. Під час даного обстеження у пацієнта з вираженою тристулковою недостатністю оцінювався також ступінь її до та після звужування ЛА.

При операціях накладання кавапульмональних анастомозів ТЕЕ виконувалося у 3 пацієнтів. У одного було підтверджено та оцінено механізм вираженої мітральної недостатністі яка було була усунута під час операції. У іншого пацієнта підтверджено наявність притічного ДМШП з аномальним прикріпленням хорд стулок ТК,що перешкоджало безпечному проведенню  радикальної двошлуночкової  корекції. Інтраопераційна ТЕЕ пацієнту з обструкцією вихідного тракту ПШ підтвердила виявлену аномалію кріплення хорд ТК - хорди частково направлялися через ДМШП та кріпилися до перегородки з боку лівого шлуночка ( straddling тристулкового клапана.

Одному пацієнту при ТЕЕ виконувалася оцінка ізольваної тристулкової регургітації під час та після хірургічного лікування.

Висновки. Проведення інтраопераційної ТЕЕ має широкий спектр показів  у пацієнтів з КТМА. Даний вид ЕХОКГ дозволяє оцінити анатомічні та функціональні особливості вади безпосередньо до та одразу після операції.Використання черезстравохідної  ЕхоКГ інтраопераційно є однією з умов контроля ефективності проведення кардіохірургічних операцій.