КОНЦЕПЦІЯ СКРИНІНГА НЕАЛКОГОЛЬНОЇ ЖИРОВОЇ ХВОРОБИ ПЕЧІНКИ (НАЖХП) МЕТОДОМ УЗ СТЕАТОМЕТРІЇ

Динник О.Б.1, Марунчин Н.А.1, Федусенко О.А.2, Ковалеренко Л.С.3, Закревська С.О. 1, Ораєвська І.І. 1, Жайворонок М.М. 3  

1 ТОВ «Інститут еластографії», Київ, 2 Медцентр «Доктор Лахман», Запоріжжя,
3 Медцентр «Doctor Vera», Київ

Вступ. Неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) є однією із самих розповсюджених неінфекційних захворювань (НІЗ) в сучасній популяції - до 30% дорослих. Вона має <s>скритий</s> прихований перебіг, клінічні прояви часто мають дебют вже на стадії ускладнень: кардіо-васкулярних та церебро-васкулярних катастроф (інсультів, інфарктів, аритмій), цукрового діабету, жовчокам’яної хвороби. Стеатоз підступно переходить в стеатогепатит і призводить до термінальних форм ураження печінки: цирозу, ГЦК та портальної гіпертензії. Хвороба вражає до 10-15% худих. Точних специфічних біохімічних тестів НАЖХП не існує. Така підступність НАЖХП вимагає розробки концепції її  ультразвукового (УЗ) скринінгу. 

Мета. Запровадити в практику концепцію скринінгу НАЖХП методом УЗ стеатометрії.
Матеріали та методи. 7318 відвідувачам обох статей віком від 18 до 82 років трьох зазначених медцентрів з 2014 по 2018 рр. було проведене УЗ дослідження печінки в В-режимі (В-УЗД)  і стеатометрію  - кількісне визначення ступеня стеатозу за допомогою виміру коефіцієнту затухання (ВКЗ, дБ/см), на приладі Soneus P7 (Ultrasign, Україна), конвексний датчик С1-5 МГц.  Тренінг лікарів УЗД по опануванню нової технології ВКЗ становив 30-60 хвилин завдяки легкій навігації області інтересу за профілограмою.  Виключно скринінг стеатозу печінки було проведено 213 відвідувачам в рамках роботи Х Міжнародного медичного форуму (ММФ)  у квітні 2019 р. на стенді Української асоціації фахівців УЗД.

Результати. Ретроспективно за критеріями В-УЗД виявлено ознаки стеатозу у 1317 осіб (18,00%). Стадії в В-режимі: легкий ступінь у 302 (22,93%), середній – 893 (67,81%), значний – 122 (9,26%). За критеріями Sasso M.(2011) при ВКЗ виявлено ознаки стеатозу у 1819 осіб (24,86%). Стадії за ВКЗ: легкий ступінь у 962 (52,89%), середній – 637 (35,02%), значний – 220 (12,09%). У контингента на ММФ ознаки НАЖХП було встановлено у 153 (71,83%) осіб.

Виявлення ознак НАЖХП дозволило перейти до поглибленого,   мультипараметричного УЗД (мп-УЗД). Мп-УЗД є покроковим одночасним алгоритмом обстеження печінки, органів черевної порожнини і судин у реальному часі: стадії фіброзу із застосуванням 2D-зсувнохвильової еластографії (ЗХЕ), розрахунку гепато-ренального (ГРІ) і панкреато-лієнального індексів (ПЛІ), доплерографї судин сплахнічного кровотоку. Сучасний УЗ скри́нінг НАЖХП (від англ. screening — «відбір, просіювання») це запропонована нами стратегія в організації охорони здоров'я, спрямована на масове обстеження <s>с</s> з метою виявлення НАЖХП у клінічно безсимптомних осіб в популяції, що вважають себе здоровими, з можливістю, при потребі, розширення до мп-УЗД осіб з патологією печінки. Витрати часу на виконання ВКЗ становив 1-3 хвилини незалежно від маси тіла.

Висновки. 1. Технологія ВКЗ зарекомендувала себе більш чутливою у порівнянні з В-УЗД  до легких форм стеатозу печінки і може з успіхом використана для скринінгу НАЖХП.

2. ВКЗ може бути опанована лікарем УЗД за 1 годину і виконуватись швидко (1-3 хвилини) та ефективно для масового скринінгу НАЖХП в популяції України рутинно.

3. Сучасні УЗ прилади дозволяють переходити від скринінгу НАЖХП до мп-УЗД печінки і суміжних органів з метою виявлення неалкогольного стеатогепатиту, фіброзу, цирозу, ознак ураження серцево-судинної системи та спрямування пацієнта до ендокринолога, кардіолога і гастроентеролога.