ПРИЦІЛЬНА БІОПСІЯ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ: MRI/US FUSION
Солодовнік О.В., Новікова М.М.
Онко Консалтинг Центр, Київ, Україна
Вступ. Рак простати вважається одним із найбільш поширених онкологічних захворювань серед чоловіків. В Україні сьогодні спостерігається тенденція до збільшення нових випадків захворювання на рак простати серед чоловічого населення. За даними Національного Канцер Реєстру, в 2015 році виявлено 6898 нових випадків захворювання.
Для підтвердження наявності та визначення гістологічної форми раку простати, проводиться біопсія передміхурової залози під контролем трансректального ультразвукового датчика з подальшим патоморфологічним дослідженням матеріалу. На сьогоднішній день, згідно наказу МОЗ від 15 червня 2007 року № 330 “Про удосконалення надання урологічної допомоги населенню України” рекомендується проводити забір щонайменше 6 - 10 шматочків тканини з латеральних долей, а при великих залозах ще більше (ступінь доказовості B), це покращує виявлення раку передміхурової залози.
MRI/US Fusion біопсія передміхурової залози — сучасний метод прицільної біопсії, що відбувається за допомогою програмного забезпечення для візуальної навігації SMART FUSION. Він дозволяє інтегрувати тривимірну модель простати, отриману при МРТ обстеженні з наявними підозрілими ділянками, у живе зображення ультразвукового трансректального дослідження з метою подальшої прицільної біопсії.
Мета. Покращити якість взяття біоптатів передміхурової залози для подальшого гістологічного дослідження.
Матеріали та методи. MRI/US Fusion біопсія передміхурової залози проводилась пацієнтам, яким був встановлений, або неможливо було виключити за даними МРТ попередній діагноз раку передміхурової залози.
МРТ обстеження проводились на магнітно-резонансному томографі VANTAGE TITAN 1,5 T з використанням тривимірного протоколу обстеження передміхурової залози.
Ультразвукові обстеження проводились на ультразвуковому апараті TOSHIBA Aplio i500 ендокавітальними датчиками частотою 7,0-11,0 MHz з використанням програмного забезпечення для візуальної навігації SMART FUSION.
В ході обстеження в сірошкальному режимі відбувалось поєднання ультразвукового та МРТ зображення. Після чого відбувалась прицільна біопсія під ультравуковим контролем завчасно вказаної на МРТ зони інтересу.
Результати. Під час проведення MRI/US Fusion біопсії було встановлено, що зони інтересу, вказані на МРТ зображенні, не викликали жодних підозр при ультразвуковому обстеженні. Тим не менше було виконано прицільну біопсію саме цих ділянок, при цьому взяття матеріалу відбувалося тільки із зон інтересу.
У всіх пацієнтів, обстежених таким чином, був гістологічно верифікований рак передміхурової залози.
Висновки. Використання технології MRI/US Fusion біопсії дозволяє проводити прицільну біопсію ділянок передміхурової залози підозрілих на наявність раку, які були виявлені на МРТ. Це, в свою чергу, забезпечує більш точну діагностику раку передміхурової залози та меншу травматизацію в ході проведення біопсії.