УЛЬТРАЗВУКОВИЙ СПОСІБ ВИЗНАЧЕННЯ ОБ’ЄМНОГО КРОВОПЛИНУ В АРТЕРІЯХ ПІСЛЯ ЇХ ТРАВМ
Петров В.Ф.
Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львів
Вступ. Ультразвукова діагностика травм артерій (ТА) знаходить все більше застосування у обстеженні хворих із травмою. В-режим візуалізовує хід артерії, структуру і товщину стінок, просвіт судини та навколишні тканини. Кольорова допплерографія вказує на наявність або відсутність кровоплину, його напрям чи кровотік поза артерією. Пульсова допплерографія встановлює вид кровоплину і його швидкість. У даній роботі представлений метод визначення об’ємного кровоплину в артеріях у хворих із ТА кінцівок.
Матеріал і методи. Метод визначення об’ємного артеріального кровоплину полягає у наступному. Під час огляду в В-режимі вимірюють діаметр артерії дистальніше місця травми (D1, см). Режимом пульсової допплерографії виводять кривукровплину, визначають інтеграл площі під цією кривою в похідній від часу (англ. Velocity time integral, VTI1, см) (Рисунок 1а). В аналогічному місці на протилежній до травми стороні вимірюють діаметр неушкодженої артерії (D2, см) і візуалізовують трифазну криву (Рисунок 1б). Отримують інтеграл швидкості систолічного (VTIS), діастолічного ретроградного (VTIDR) і діастолічного антеградного (VTIDA) потоків. Інтеграл ефективного антеградного потоку (VTI2) становить:
VTI2 = VTIS – VTIDR + VTIDA.
Рисунок 1а – моно фазна крива кровплину, VTI1, 1б – трифазна крива кровоплину,VTIS,VTIDR,VTIDA.
Обчислюють співвідношення артеріального кровоплину ушкодженої кінцівки Q1 до артеріального кровоплину здорової кінцівки Q2 за формулою:
При показнику Q1/Q2рівному чи близькому до 1 кровонаповнення кінцівки оцінюють як нормальне, а при показнику близькому до 0 кровонаповнення кінцівки оцінюють як різко збіднене.
Метод визначення об’ємного кровоплину застосовано в шістьоххворихіз ТА, віком 20±6,3р. Локалізація ТА – загальна стегнова артерія (3), плечова артерія (2), підключична артерія (1). Вид ТА –тромбоз (4), повне пересічення (1), псевдоаневризма (1).
Результати.У двох хворих із картиною гострої артеріальної ішемії показник Q1/Q2 становив 0,1 і 0,15. У двох хворих із субкомпенсованою ішемією кінцівок показник Q1/Q2 становив 0,55. В двох хворих із компенсованим кровозабезпеченням кінцівок за рахунок вираженої колатералізації навколо місця ТА, показникQ1/Q2складав 0,9. Ступінь зменшення об’ємного кровоплину узгоджувався із клінічною картиною і перебігом ТА.
Висновки. Метод визначення об’ємного артеріального кровоплину, поряд із відомими способами ультразвукової діагностики ТА, надає можливість кількісно оцінити ступінь зменшення кровотоку шляхом його порівняння із нетравмованою кінцівкою.