УНІКАЛЬНИЙ КЛІНІЧНИЙ ВИПАДОК МНОЖИННОЇ ШВАННОМИ ВЕЛИКОГОМІЛКОВОГО НЕРВУ, ЩО БУВ ПІДТВЕРДЖЕНИЙ ДАНИМИ ГІСТОЛОГІЇ

Новікова Г.А¹., Марченко О.Є¹., Новікова К.А².

¹ХКЛ «ЗТ»№1, Філія «ЦОЗ» ПАТ «Укрзалізниця», Харків

²Кафедра гістології, цитології і ембріології Харківського національного медичного університету, Харків

Вступ. Шваннома - доброякісна пухлина зі шванновських клітин оболонки нерва. Шванноми рідко виникають на периферичних нервах і переважно одиночні новоутворення. Ультразвукова діагностика (УЗД) периферійних  нервів стало можливо завдяки УЗ-апаратам нового покоління, що мають датчики високої частоти. При обстеженні  патологічних змін новоутворень нервів перевагу надають ядерно-магнітній резонансній томографії (ЯМРТ).

Мета. Визначити можливості та значення методу УЗД у патології периферичної нервової системи. Аналіз випадку виявлення множинної невриноми при УЗД великогомілкового нерву, порівняння з даними ЯМРТ, гістології.

Матеріал та методи. Представлений випадок з практики: множинні шванноми великогомілкового нерву. УЗД проводилось  стандартною методикою сонографії у В-режимі з використанням допплерівських режимів на апараті Aplio XG виробництва TOSHIBA  мультичастотними лінійним датчиком з частотою 8–12 МГц.

Результати. Пацієнтка З., 52 років, звернулась на ультразвукове дослідження колінного суглобу за направленням лікаря-травматолога.  З анамнезу: більше 1,5 років турбують болі колінного суглобу, гомілки і порушення ходи. Лікувалася у травматолога з діагнозом: дегенеративно-дистрофічні зміни  колінного суглобу. Артроз. Кіста Бейкера. - без позитивної динаміки.  Декілька разів було проведено УЗД, при якому  спостерігався ріст «кісти» в розмірах. При УЗД колінного суглобу виявлено новоутворення зниженої ехогенності с читкіми контурами, тканинної щільності  в підколінній ділянці, що мало зв’язок з великогомілковим нервом розмірами 35х45х38мм. Судинний малюнок утвору при кольоровому картуванні  змішаного типу, помірно підвищенний. З попереднім діагнозом невринома великогомілкового нерва пацієнтка скерована на ЯМРТ. Діагноз невриноми підтверджений при дослідженні ЯМРТ. Направлена на консультацію до лікаря–нейрохірурга. Виконано оперативне втручання – видалення невриноми великогомілкового нерву зліва. Макропрепарат: пухлина неоднорідної консистенції жовтого кольору, що виходить з великогомілкового нерву. Гістологічний діагноз: Неврилеммома типу А. Через декілька  днів з’явилися болі аналогічної інтенсивності і локалізації, що й до операції.  Проведене УЗ дослідження периферичних нервів лівої кінцівки на всьому протязі. Виявлено на межі середньої та нижньої 1/3 гомілки об’ємний утвір аналогічної структури що й  в підколінній ділянці, що мало зв’язок з великогомілковим нервом розмірами 20х32х19мм. Проведене оперативне лікування. Макропрепарат: пухлина неоднорідної консистенції жовтого кольору, що виходить з великогомілкового нерву. Гістологічний діагноз: Неврилеммома типу А. Таким чином, у хворої були дві шванноми, що виходять з великогомікового нерву і мають однакову макроскопічну і  мікроскопічну будову.

Висновок. УЗД периферічниої нервовоі системи має ряд важливих переваг: відносно низька вартість, в порівнянні з МРТ,  відсутність іонізуючої дії, безпека при будь-якій частоті проведення досліджень, висока візуалізація структур нервових стволів, оцінка усіх характеристик в режимі реального часу, можливість використання додаткових методик, провести ряд динамічних проб.