ЕФЕКТИВНІСТЬ МУЛЬТИФОКАЛЬНОЇ БІОПСІЇ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ ПІД КОНТРОЛЕМ ТРАНСРЕКТАЛЬНОЇ ЕХОГРАФІЇ В ЯКОСТІ ОСТАТОЧНОГО МЕТОДУ ДІАГНОСТИКИ РАКУ ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ
Іванов І.Ю.1, Церковнюк Р.Г.1, Шевчук В.І.1, Костюченко С.А.2, Костюченко-Файфор О.С.2
1 Подільський регіональний центр онкології, м. Вінниця, Україна;
2 КНП Вінницька міська клінічна лікарня №3, м. Вінниця, Україна;
3 Вінницький національний медичний університет ім. М. Пирогова, м. Вінниця, Україна
Вступ. Рак передміхурової залози (РПЗ) − одна з найбільш розповсюджених злоякісних пухлин серед чоловіків, особливо у віці від 50 до 60 років та старше. У віці 50 років розвиток РПЗ складає 42%. Серед чоловічого населення РПЗ займає 1 місце по захворюваності в США, 2 місце в Євросоюзі, 3 місце в Україні, а також 4 місце у Вінницькій області. У 2014 році в Україні був затверджений уніфікований клінічний протокол щодо діагностики та лікування раку передміхурової залози (ПЗ).
Скринінг РПЗ за допомогою онкомаркеру ПСА (PSA, простатичний специфічний антиген) дозволяє відбирати пацієнтів на проведення мультифокальної біопсії простати під контролем ультразвукового променя з подальшою гістологічною верифікацією діагнозу.
Мета дослідження. З’ясувати ефективність мультифокальної біопсії ПЗ з подальшим морфологічним дослідженням у комплексній діагностиці РПЗ.
Матеріали і методи. Біопсія ПЗ виконувалась під контролем трансректальної ехографії (використовувався ультразвуковий сканер My Lab Seven, оснащений ректальним датчиком з частотою 7,5 МГц, з біопсійною насадкою для біопсійної голки діаметром 18G). Застосовувались одноразові голки для біопсії 18G із системою для автоматичної біопсії Bard Magnum. Обстежено 150 чоловіків у віці від 49 до 76 років з рівнем ПСА вище 4 нг/мл, але нижче 10 нг/мл (так звана ”сіра зона”).
Згідно сучасним рекомендаціям Європейської асоціації урологів (EAU, 2014) біопсія ПЗ має виконуватись з 10-12 ділянок. У рекомендаціях Європейського товариства медичних онкологів (ESMO) біопсію ПЗ необхідно проводити, як мінімум, з 8-ми ділянок. Нами виконувалась біопсія ПЗ з 10-ти ділянок.
Результати. У більшості пацієнтів, яким була виконана мультфокальна біопсія ПЗ під ехографічним контролем, крім підвищеного рівня ПСА (4-10 нг/мл) не визначалося клінічно значущих урологічних симптомів. РПЗ морфологічно веріфікований у 144 пацієнтів (96%).
Висновки. Обов’язкове впровадження проведення біопсій ПЗ під контролем ультразвукового променя пацієнтам з підвищеним рівнем ПСА дозволить адекватно встановити діагноз та групу ризику, що вплине на тактику лікування та прогноз.