Виявлення патології щитоподібної залози при скринінговому обстеженні дорослого населення

Зорич Д.Б. , Ткач В.О.

Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний диспансер, м. Вінниця

Вступ. Патологія щитовидної залози за даними різних авторів зустрічається у 8-20% дорослого населення земної кулі, а в ендемічних районах цей показник переважає за 50% (Калінін А.П. та ін.., 2004). Дослідження останніх років свідчать про збільшення частоти тиреоїдної патології, зокрема раку щитовидної залози практично в усіх країнах, в тому числі і в Україні. Часто захворювання щитовидної залози перебігають безсимптомно і виявляються у багатьох пацієнтів як випадкові знахідки при УЗД. Саме своєчасна діагностика патології щитовидної залози дозволить забезпечити максимально ефективне лікування та профілактувати ускладнення..

Мета. Оцінити доцільність рутинного обстеження щитовидної залози пацієнтам середнього та старшого віку.

Пацієнти та методи. Проведено рутинне УЗ обстеження щитовидної залози  683 пацієнтам, без патології щитовидної залози в анамнезі, віком старше 30 років (з них жінок 67%, чоловіків 33%) за період січень-березень 2019рр..   Обстеження виконувалось на апараті MyLabGamma, лінійним датчиком (L 3-13 MHz), із застосуванням кольорового та енергетичного доплерівського картування (чутливість та специфічність методу становить 96 та 98% відповідно).

Результати. Серед обстежених пацієнтів патологія щитовидної залози була виявлена у 84% випадків.  Найчастіше 59% (n = 403)  виявлялись вузлові форми зобу . УЗ-ознаки аутоімунного тиреоїдиту діагностовано у 12% обстежених (п=82). Дифузне збільшення об’єму щитовидної залози вище  вікової норми спостерігалось у 13% (п=89). Без ознак патології щитовидної залози всього 16% (п=109).  Частину пацієнтів з вузловим зобом дообстежували (n=32), а саме хворим з виявленими утвореннями Д. більше 10мм було виконано ТАПБ з проведенням цитологічного дослідження пунктату. У 29 пацієнтів (91%) цитологічне дослідження відповідало категорії Bethesda 1-2-3. У 3-х пацієнтів (9%) - категорії Bethesda 4 і вище, ці хворі в подальшому були направлені на консультацію до хірурга заради вирішення питання стосовно хірургічного втручання у ВОКВЕЦ та інших закладах. В рамках проведеного скринінгового дослідження було виявлено збільшення частоти виявленої патології у пацієнтів жіночої статі та зі збільшенням віку.  

Висновки. Патологія щитовидної залози є однією з найбільш поширеніших захворювань дорослого населення. Виявлений зв'язок між захворюваннями щитовидної залози та жіночою статтю та віком пацієнтів старше 40 років, що може бути пов’язано з ендемічним йододефіцитом та наслідками аварії на ЧАЕС. Враховуючи високий відсоток виявленої патології щитовидної залози рекомендується усім жінкам та чоловікам старше 40 років проводити рутинне УЗ дослідження щитовидної залози 1 раз на рік