ЖОВЧНО-КАМ’ЯНА ХВОРОБА У ПАЦІЄНТІВ СТАРЕЧОГО ВІКУ

Богомаз В.М.1, Зюзь Н.Ю2., Шкавера А.М2., Динник Н.В.1, Токар І.В.2

1Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ,
2ДЗ «Республіканська клінічна лікарня МОЗ України», Київ.

Вступ. Системи охорони здоров’я найближчим часом зустрінуться з викликом значного зростання медичних потреб людей старших вікових груп. Частка людей віком 65 років і старше у структурі чисельності постійного населення України станом на 1 січня 2018 року складала 16,5%, а за величиною частки осіб віком 60 років і старше у загальній чисельності населення Україна входить у число тридцяти найстаріших держав світу. Однією з важливих медичних проблем людей цього віку є жовчно-кам’яна хвороба (ЖКХ). Протягом останніх десятиліть захворюваність  ЖКХ в Україні зростала, відзначалась суттєва регіональна різниця її поширеності.

Мета. Визначення поширеності патології жовчно-вивідної системи у пацієнтів старечого віку для прогнозування їх можливих медичних потреб.

Матеріали та методи. Групі пацієнтів віком 75 років або більше, які були госпіталізовані для планового лікування у терапевтичне, кардіологічне та неврологічне відділення лікарні, було виконане ультразвукове дослідження органів черевної порожнини. У жодному з випадків причиною госпіталізації хворих не були гострі болі в животі або жовтяниця. Обстеження виконувалось на сканері середнього класу після стандартної підготовки пацієнтів. Всього були оглянуті 236 хворих у віці 76-93 роки. Середній вік оглянутих пацієнтів склав 80,28 ± 0,23 роки.

Результати. У складі обстежених було 41,1% чоловіків з середнім віком  80,05 ± 0,35 років та 58,9% жінок з середнім віком 80,45 ± 0,31 років. Статистичної різниці між середнім віком обстежених чоловіків і жінок не було (р = 0,33). Гендерна диспропорція підгруп обстежених пацієнтів відображає вітчизняну популяційну ситуацію.  Частота виявлення ЖКХ у підгрупах жінок і чоловіків була однаковою - 21,6%. Феномен підвищеної ехогенності жовчі без ультразвукових ознак наявності конкрементів нами було знайдено у 8 хворих. Таким чином, майже кожен четвертий серед обстежених хворих старечого віку перебував на певному  етапі континууму ЖКХ. Також у 1,7% хворих були знайдені невеликі конкременти у внутрішньо-печінкових протоках. У 3,4% обстежених знайдені поліпи жовчного міхура. Жовчний міхур був видалений впродовж життя у 55 обстежених хворих, зокрема, у підгрупі чоловіків холецистектомія була виконана у 14,4% осіб, у підгрупі  жінок - у 29,5% від їх загальної кількості. Такі результати можуть бути пояснені більшою поширеністю хвороби серед жінок загалом та вищою частотою згоди жінок на холецистектомію.

 Висновки. Знайдена нами поширеність холелітіазу і прогнози вікової структури населення передбачають збільшення кількості пацієнтів старших вікових груп, які потребуватимуть лікування ЖКХ. Майже кожен другий пацієнт старечого віку потребує спостереження з приводу наявної або вже прооперованої ЖКХ з необхідністю періодичної сонографічної оцінки жовчно-вивідної системи.