ДІАГНОСТИЧНІ МОЖЛИВОСТІ УЗД ПРИ ПОРУШЕННЯХ ОВАРІАЛЬНО-МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ У ЖІНОК РЕПРОДУКТИВНОГО ВІКУ

Залога Н.М.

Комарнівська міська лікарня, Городоцька ЦРЛ, Львівська область, Україна

Вступ. Менструальний цикл відіграє важливу роль у житті кожної жінки. За характером, тривалістю і затримкою можна визначити порушення в репродуктивному здоров’ї, вагітність і початок згасання репродуктивної функції. Порушення оваріально-менструального циклу — проблема, з якою стикається більшість сучасних жінок. За статистикою в однієї з кожних п’яти жінок спостерігаються порушення менструального циклу.

Мета – визначити можливості ультразвукового методу дослідження у виявленні причин порушення оваріально–менструального циклу у жінок репродуктивного віку.

Матеріали та методи. Проведено ретроспективний аналіз 80 пацієнток віком від 18 до 47 років з порушеннями менструальної функції. Середній вік обстежуваних становить 32,5 роки. Ультразвукове дослідження внутрішніх геніталій проводилось  за стандартним методом трансабдомінальної та трансвагінальної сонографії у В-режимі на апараті ACUSON ASPEN (SIEMENS) мультичастотними конвексним з частотою 2–5 МГц та внутрішньопорожнинним  з частотою 4–8 МГц датчиками. Доповнювалась візуалізація кольоровими режимами. Жінки обстежувались у різні фази менструального циклу. Проводилась біометрія тіла та шийки матки, ендометрію, яєчників. Вивчалася структура ендометрію, міометрію, маткових труб, яєчників, стан фолікулярного апарату та Дугласів  простір.

Результати. При ультразвуковому обстеженні жінок репродуктивного віку з порушеннями оваріально–менструального циклу серед патологій з боку органів малого тазу найчастіше зустрічались кисти яєчників - у 33 (41,3%) випадків; ознаки аденоміозу виявлено у 20 (25 %) жінок; мультифолікулярні зміни яєчників – у 11 (13,8%); міома складає 8 (10,0 %) випадків; полікістозні зміни придатків та гіперплазія ендометрію – у 6 (7,5%) жінок; поліпи ендометрію – у 5(6,3%) випадків; наявність внутрішньоматкових контрацептивів та патологія маткових труб (гідросальпінкс) зустрічались у 4 (5,0 %) випадках; гіпоплазія матки – у 3 (3,8%); фіброматоз – у 2 (2,5%) жінок; апоплексія яєчника – у 1 (1,3 %);

Методом ультразвукової діагностики з боку органів малого тазу в 14 жінок з порушеннями оваріально–менструального циклу патологій не виявлено, що становить 17,5%, з одним захворюванням – 37 (46,2%) випадків. Одночасно поєднувалось 2 і більше виявлених патологій у 29 випадках (36,3%).

Висновок. Таким чином, аналіз результатів показав, що ультразвукова діагностика  не завжди дає відповідь на етіологію порушень оваріально–менструального циклу (17,5%), хоча є  ефективним методом діагностики можливих причин цих порушень у жінок репродуктивного віку та виявлення супутньої патології (82,5%). Ультразвукова сонографія є частиною комплексного обстеження жінок з порушеннями оваріально–менструального циклу та повинна доповнюватися іншими клініко-лабораторними методами дослідження для збереження репродуктивного здоров’я населення.