ОДНОЯЙЦЕВА БАГАТОПЛОДОВІСТЬ ЯК НАСЛІДОК МАНІПУЛЯЦІЙ НА ЗАРОДКАХ
Гончарова Яна, Соловйов Олексій, Судома Ірина
Київ
Вступ. Резюме американських та європейських спільнот не включають дані про зіготність народжених двієнь, але деякі друковані повідомлення вказують частоту однояйцевих двієнь після запліднення in vitro в 2-12 разів вищу, ніж після природного запліднення (Blickstein et al, 1999, 2003; Sills et al, 2000; Alikani et al, 2003).
Цікаво, що дуже мало відомо про механізми або чинники ризику на ранніх стадіях розвитку зародків, які можуть впливати на збільшення частоти однояйцевих двієнь.
Крім того, в багатьох дослідженнях визначення частоти однояйцевих двієнь помилково ґрунтується лише на визначенні кількості монохоріальних двієнь за допомогою ультразвуку, і діхоріальні двійні неточно визначаються як різнояйцеві. Це, безсумнівно, призводить до недооцінки фактичної частоти однояйцевих двієнь в багатьох випадках (Blickstein, 2005).
Мета. Представити 5 власних спостережень однояйцевих двієнь після бластоцистного переносу в циклі штучного запліднення, одна з яких розвивалась як діхоріальна діамніотична, в той час як інша завершилась 4-мя плодовими міхурами без ембріональних структур.
Результати. Наша серія спостережень свідчить на користь припущення про те, що причиною розвитку однояйцевих двієнь в деяких випадках може бути подвоєння внутрішньої клітинної маси зародка, що може бути пов’язано з особливостями zona pellucida або маніпуляціями з нею (ICSI – введення чоловічого живчика до цитоплазми яйцеклітини, assisted hatching – допоміжні насічки лазером). Проте, найвірогідніше, розвиток однояйцевих двієнь після ЗІВ пов'язаний з поєднанням багатьох чинників, що може включати запізніле запліднення, затримку розвитку зародка, затримку імплантації, механічне порушення зародку, зміни у середовищі культивування та ін.
Висновки. Штучне запліднення сприяє збільшенню кількості однояйцевих двієнь, але чинники та механізми цього впливу остаточно не визначені. Слід пам’ятати, що однояйцеві двійні в циклі штучного запліднення можуть бути як монохоріальні, так і діхоріальні, навіть при переносі однієї бластоцисти.
Главная / Матеріали / Материалии конференцій та з'їздів / V Конгрес УАФУД 2016 / Тези V Конгресу УАФУД