УЛЬТРАЗВУКОВА КАРТИНА ІДІОПАТИЧНОГО РОЗШИРЕННЯ ВІРСУНГОВОЇ ПРОТОКИ У ДИТИНИ
Борова-Галай О.Є., Переяслов А.А., Стеник Р.В., Никифорук О.М., Мальований Б.Я.
Львів
Вступ. Ультразвукове дослідження (УЗД) є одним з основних методів діагностики патології підшлункової залози та її протокової системи. Розширення Вірсунгової протоки, понад 2 мм, є однією з ультразвукових ознак притаманних панкреатиту, частіше хронічному або пухлинам підшлункової залози.
Мета. Представити власний досвідом ультразвукової діагностики ідіопатичного розширення Вірсунгової протоки у дитини 9 років.
Матеріали і методи. Ультразвукове обстеження на апараті Voluson 730 Pro (General Electric, Австрія) з використанням мультичастотних датчиків 2-5 МГц та 7-12 МГц проведено дитині, яка знаходилась на лікуванні в І хірургічному відділенні Львівської ОДКЛ „OXMAТДИТ”. Результати УЗД порівнювались до- та після операції.
Результати. Хвора К., 9 років хворіє з березня 2014 року, коли почали турбувати болі в животі. Протягом двох місяців вона знаходилась на амбулаторному лікуванні з приводу гастриту. В травні 2014 року дівчинка поступила в І-е хірургічне відділення ЛОДКЛ зі скаргами на болі в животі, нудоту, було проведено ультразвукове обстеження, на якому виявлено: підшлункова залоза з нечіткими, нерівними контурами, розміром 2,5х1,5х1,0 см, паренхіма однорідна, ехогенність знижена; Вірсунгова протока звивистої форми, нерівномірно розширена до 1,2 см, візуалізуються додаткові гілки протоки. 21.06.14 р. проведена магнітно-резонансна холангіопанкреатографія: дилатація дорзальної гілки панкреатичної протоки; вторинні атрофічні зміни тіла та хвоста залози. 14.10.2015 р. повторно поступила зі скаргами на болі в животі, нудоту, багаторазове блювання, підвищення температури тіла до 37,0˚С. 15.10.15 р. при УЗД виявлено реактивні зміни в печінці, підшлунковій залозі, ознаки панкреатиту, рівномірна дилятація Вірсунгової протоки, невелика кількість рідини в малому тазі. У Німеччині 11.12.2015 р. дівчинці проведена ендоскопічна папілотомія, а 17.12.2015 р. – хірургічне лікування: панкреатікоєюностомія за Partington-Rochellе, міжкишковий Y-подібний анастомоз за Roux. Післяопераційний період без ускладнень. Дитина виписана додому із одужанням. 21.01.2016 р. проведено УЗД обстеження внутрішніх органів: патології не виявлено. Візуалізуються петлі кишківника – місце анастомозу.
Висновки. Достовірність результатів, неінвазивність, доступність та можливість неодноразового проведення робить УЗД одним з найбільш поширених методів обстеження при патології підшлункової залози. Застосування УЗД дає можливість не тільки дати оцінку стану підшлункової залози на стадії діагностики, але і підтвердити ефективність та адекватність методів лікування.