ЦЕРЕБРАЛЬНА ВЕНОЗНА ГЕМОДИНАМІКА У ПАЦІЄНТІВ МОЛОДОГО ВІКУ З АНОМАЛІЄЮ КІММЕРЛІ

Абдуллаєв Р.Р., Калашніков В.Й., Абдуллаєв Р.Я.

CEREBRAL VENOUS HEMODYNAMICS IN YOUNG PATIENTS WITH KIMMERLY'S ANOMALY

Abdullaiev R.R.,  Kalashnikov V.I., Abdullaiev R.Ya.

Харківська медична академія післядипломної освіти. Харків

Вступ. Аномалії будови шийного відділу хребта є одним з найбільш істотних патогенетичних факторів розвитку судинних порушень у вертебро-базилярному басейні.  Одним з варіантів такої аномалії будови атланта є аномалія Кіммерлі (АК), яка являє собою  наявність повністю або частково замкнутого кісткового каналу на місці борозни хребетної артерії на тильній стороні бічної маси атланта, внаслідок утворення над нею кісткового містка. Клінічне значення даної аномалії полягає у реалізації механізму компресійного на хребцеву артерію. За літературними даними АК зустрічається у 3% випадків і може відігравати важливу роль у розвитку дисциркуляторних порушень у басейні хребетних артерій. У доступній літературі досить висвітлено особливості гемодинаміки в хребетних артеріях при даній патології, але немає роботи з вивчення венозної гемодинаміки у даних пацієнтів.

 

Ціль. Доплерографічне вивчення церебральної венозної гемодинаміки у пацієнтів молодого віку з аномалією Кіммерлі.

Матеріали та методи. Було досліджено 45 пацієнтів (24 жінок, 21 чоловіків) молодого віку (18-35 років)  з аномалією Кіммерлі. Контрольну групу (КГ) склали 25 практично здорових добровольців відповідної статі та віку. Транскраніальна доплерографія (ТКД) вироблялася на ультразвукових приладах «Ангіодін» (БІОСС, Росія) та «Ultima PA» (РАДМІР, Україна). Стан венозної гемодинаміки досліджувався у хребетних венах ({В) та прямому синусі (ПС) у спокої та при функціональних навантаженнях (орто- та антиортостатичні проби).

Результати. Посилення максимальної швидкості кровотоку (Vmax) понад 30 см в ПС відзначалося у 23,1% пацієнтів. Одностороннє посилення кровотоку у ХВ відзначалося у 44,8% пацієнтів, двостороннє – у 27,7% пацієнтів. Значне посилення (> 35 см\с) виявлялося у 28,3% пацієнтів, помірне посилення (> 25-30 см\с) – у 41,4% пацієнта. При ортостатичній пробі відзначалося зниження швидкості потоку в ПС на 28.5±6.7% (34.5±8.1% у КГ), посилення кровотоку у ХВ на 55.7±7.4% (88.3±7.3% у КГ). При проведенні антиортостатичної проби швидкість кровотоку в ПС зростала на 31.7±7.1% (30.2±4.4% у КГ), швидкість потоку в ХВ знижувалася на 24.6±8.3% (27.1±4.6% у КГ).

 Висновки. 1 Аномалія Кіммерлі може призводити до порушень не лише артеріальної, а й венозної гемодинаміки у пацієнтів молодого віку. 2. Паттерн венозної дисгемії у пацієнтів з АК включає порушення відтоку по хребетних венах, частіше одностороннього характеру, та гіпореактивності у хребетних венах при ортостатичному навантаженні. 3. Церебральна венозна дисгемія може бути одним із патофізіологічних факторів

розвитку інтракраніальної гіпертензії судинного генезу у цієї категорії пацієнтів.