ДОСВІД ПРОВЕДЕННЯ СКРИНІНГОВОГО УЛЬТРАЗВУКОВОГО ОБСТЕЖЕННЯ ЛЕГЕНЬ У ПАЦІЄНТІВ ВІДДІЛЕННЯ ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ НОВОНАРОДЖЕНИХ

Бабінцева А.Г.

Буковинський державний медичний університет. Чернівці, Україна

EXPERIENCE OF LUNG ULTRASOUND SCREENING IN PATIENTS OF THE NEONATAL INTENSIVE CARE UNIT

Babintseva A.G.

Bukovinian State Medical University. Chernivtsi, Ukraine

 

Вступ. Ультразвукове дослідження (УЗД) легень у пацієнтів відділень інтенсивної терапії новонароджених (ВІТН) набуває все більшої популярності, що пов’язано з можливістю проведення обстеження біля ліжка хворого без ризику опромінення та відносно простими й негайними інтерпретаціями зображень.

Мета дослідження. Представити практичні кейси щодо застосування УЗД легень у комплексному диференційно-діагностичному пошуку у пацієнтів ВІТН.

Матеріали та методи дослідження. Проведено клініко-інструментальне обстеження 4 пацієнтів ВІТН, включаючи УЗД легень на апаратах MyLabТМ 25 Gold фірми ESAOTE (Італія) та Mindray Z5 (Німеччина) з використанням лінійних датчиків з частотою 5,0-7,0 МГц у В- та М-режимах.

Результати дослідження. Дитина М. з гестаційним віком 34 тижня, потребувала проведення неінвазивної вентиляційної підтримки у режимі СРАР на фоні наявності артефактів у вигляді В-ліній по всім легеневим полям. При значному розширенні ентерального вигодовування з 5 доби життя відмічено значне погіршення вентиляційно-перфузійних відносин, при УЗД легень – артефакти у вигляді злитих В-ліній по усім полям, рідина у плевральній порожнині з обох боків. Після дослідження плеврального вмісту встановлено явища хілотораксу, вихід – несприятливий.     

Дитина В. з гестаційним віком 34 тижня, у перші години життя наросли ознаки дихальної недостатності, що потребувало перевід на інвазивну вентиляційну підтримку з «жорсткими» параметрами, високою кисневою залежністю. Результати УЗД легень – артефакти у вигляді А-ліній по всім легеневим полям, що надало змогу виключити легеневі причини дихальної недостатності. Проведені заходи нейропротекції, вихід – сприятливий.

Дитина Л. з гестаційним віком 30 тижнів, у перші години життя наросли ознаки дихальної недостатності, що потребувало перевід на інвазивну вентиляційну підтримку та проведення сурфактантної терапії, через 6 годин наросла киснева залежність. Результати УЗД легень – артефакти у вигляді В-ліній по всім легеневим полям, що надало змогу встановити дерекрутмент легеневої тканини. Проведений маневр рекрутменту та введення повторної дози сурфактанту, вихід – сприятливий.

Дитина А. з гестаційним віком 41 тиждень, з народження потребувала проведення інвазивної вентиляційної підтримки, на 5 добу життя наросла киснева залежність. Результати УЗД легень – «консолідації» у нижніх відділах лівої легені, що було розцінено як прояви лівобічної вентилятор-асоційованої пневмонії. Діагноз підтверджено у подальшому при рентгенологічному обстеженні та визначені прозапальних маркерів. Проведена корекція антибіотикотерапії, вихід – сприятливий.

Висновки. УЗД легень у пацієнтів ВІТН надає можливість у режимі реального часу провести адекватну диференційну діагностику причин дихальної недостатності та, відповідно, корекцію лікувального комплексу. Це визначає необхідність навчання персоналу ВІТН (неонатологів, дитячих анестезіологів) навичкам проведення та інтерпретації даного методу обстеження.