МОЖЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ІНТРАОПЕРАЦІЙНОЇ УЛЬТРАЗВУКОВОЇ НАВІГАЦІЇ У ДИТЯЧІЙ НЕЙРОХІРУРГІЧНІЙ КЛІНІЦІ

Марущенко Л.Л., Вербова Л.М., Проценко І.П, Шаверський А.В., Михалюк В.С., Свист А.О., Волощук О.С.

Possibilities of APPLICATION OF intraoperative ultrasound navigation in pediatric neurosurgery

Marushchenko LL, Verbova LM, Protsenko IP, Shaversky AV, Mykhalyuk VS, Svyst AO, Voloshchuk AS

 

ДУ "Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова НАМН України", м. Київ, Україна (контактний тел.: +380675059843)

 

Вступ. Інтраопераційна ультразвукова навігація є однією із найбільш поширених інтраопераційних методик нейровізуалізації, яка дозволяє здійснювати точне просторове орієнтування у реальному масштабі часу. На сьогодні ультразвукові інтраопераційні дослідження часто використовуються при нейрохірургічних втручаннях.

Мета. Визначити ефективність застосування інтраопераційної ультразвукової навігації (ІУН) у дітей із нейрохірургічною патологією.

Матеріали і методи. У роботі проаналізовано можливості застосування ІУН у 240 хворих, які знаходились на лікуванні у ДУ «Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова НАМН України». Вік дітей був від 10 днів до 17 років. У 83(34,6%) випадках під ультразвуковим контролем були видалені супратенторіальні пухлини, у 25(10,4%) ― каверноми великих півкуль головного мозку, у 9(3,7%) ― інтрамедулярні пухлини, у 72(30,0%) ― встановлено вентрикулярний катетер при лікворошунтуючих операціях, у 22(9,2%) ― виконана пункція та аспірація глибинних абсцесів головного мозку, у 29(12,1%) ― проведені біопсії новоутворень головного мозку глибинної локалізації. Для виконання ІУН використовувалися ультразвукові прилади: Sonoline SI - 200 (Siemens) із секторними датчиками 3,5 і 5 МГц і Logiq Book XP (GE) із мікроконвексним датчиком 4-10 МГц.

Результати. Із метою зниження ризику ушкодження функціонально важливих зон під час операції трансдуральну ІУН починали здійснювати до розрізу твердої мозкової оболонки. Транскортикальну ІУН виконували для визначення місця розтину кори головного мозку. ІУН у режимі реального часу дозволяла точно локалізувати пухлину, абсцес, каверному, оцінити їх розмір, визначити розташування навколишніх анатомічних структур та оптимальне місце для проведення хірургічного доступу. Дуплексне ультразвукове сканування давало можливість визначити взаєморозташування пухлини із судинами головного мозку і тим самим знижувало ризик їх ушкодження під час операції. ІУН використовувалась для контролю радикальності видалення новоутворень.

Застосування ІУН під час біопсії пухлини, установки вентрикулярного катетера, пункції абсцесу дозволило проводити маніпуляції під постійним візуальним ультразвуковим контролем. У цих випадках, ультразвукове сканування застосовувалося із метою забезпечення максимальної мініінвазивності хірургічних маніпуляцій, оскільки 26(12,3%) із оперованих хворих були новонародженими, а у 11(5,2%) пацієнтів був високий анестезіологічний ризик.

Висновки. ІУН є високоефективною методикою, яка застосовується у дитячій нейрохірургічній практиці та дозволяє підвищити радикальність оперативних втручань, знизити їх травматичність і скоротити тривалість. Усе це дозволяє зменшити кількість післяопераційних ускладнень та підвищити якість життя хворих у післяопераційному періоді.