УЛЬТРАЗВУКОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ЛЕГЕНЬ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ COVID-19. ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕННЯ. МЕТАНАЛІЗ МІЖНАРОДНИХ ПРОТОКОЛІВ. УНІФІКАЦІЯ ПРОТОКОЛІВ.  УЗД ЛЕГЕНЬ В АМБУЛАТОРНИХ УМОВАХ - ДЕ, КОЛИ ТА ЯК

Юрчак М.І.

Ultrasound examination of the lungs in a pandemic COVID-19. Fundamentals of research. Metanalysis of international protocols. Unification of protocols. Ultrasound of the lungs in an outpatient setting - Where, When and How

Yurchak Marharyta

Вінницький національний медичний університет імені М.І. Пирогова, Вінниця

В кінці 2019 року в Китайській Народній Республіці (КНР) стався спалах нової коронавирусной інфекції з епіцентром в місті Ухань (провінція Хубей)-  COVID-19.

Впродовж року найбільш актуальними стали додаткові методи дослідження легень, таких як : СКТ, Рентгенологічне дослідження та УЗД. Комп'ютерна томографія має максимальну чутливість у виявленні змін в легенях, характерних для пневмонії при COVID-19. Однак це дороговартісний метод, метод, що дає опромінення, що потребує транспортування хворого. Все це, унеможливлює часте використування даного методу в динаміці.

Ультразвукове дослідження легких альтернатива КТ. За даними метааналізу різної літератури, використання УЗ рекомендувало себе по всьому світу. Швидке, недороге, без опромінення, високоспецифічне, чутливе дослідження, яке можна проводити біля ліжка хворого. Дослідження бажано проводити за 3-5хвилин. Загальний час з знезараженням датчиків, кушетки, дослідженням -10 хвилин. Важливо використання ЗІЗ для медичного персоналу, серветки-антисептики для датчиків. Рідкий антисептик для кушетки. Обробка протягом 2-х хвилин. Щеплений медперсонал, використання ЗІЗ, мінімальний час дослідження, розподіл потоку хворих-найбільш важливе для проведення УЗД легень.

При проведенні аналізу сучасних даних з УЗД легень та міжнародних протоколів, що прийняті у різних країнах, для оцінювання змін в легенях при COVID-19,  було розроблено власний протокол, який дозволяє уніфікувати, спростити з допомогою прийнятих у всьому світі, стандартів оцінювання змін в легенях, та системи підрахунку балів для визначення ступеня важкості (LUSS).

 Під час амбулаторного прийому було проведено УЗД легень у  500 хворих на COVID-19. З них у 402 хворих були виявлені  інтерстиціальні зміни в легенях різного ступеня важкості.

Ступінь важкості оцінювалась за бальною системою оцінки змін в легенях при УЗД (LUSS LUNG ULTRASOUND SCORING SYSTEM). За основу було прийнято протокол CLUE, який був модифікований та доповнений. В розроблений протокол  була включена  оцінка змін плевральної лінії до 1см,  що не оцінювалось в будь-який іншій системі оцінювання разом. Також була проведена кореляція даних  УЗД та СКТ легень у 137 хворих.

В ході дослідження, даний модифікований протокол, зарекомендував себе як швидкий, надійний спосіб документування та оцінювання змін в легенях  при COVID-19. Також визначено оптимальні терміни дослідження та динаміки в залежності від  температури  та рівня сатураціі. Розроблено алгоритм дії в залежності від ступеня важкості проявів COVID-19 в легенях.