Ультразвукові показники патології серединного нерва при карпальному тунельному синдромі

Гайко О.Г., Климчук Л.І, Лучко Р.В.

 ДУ “ІТО НАМНУ”, Київ, Україна

Ultrasound examination of pathology of the median nerve in carpal tunnel syndrome.

Haiko O.H., Klymchuk L.I., Luchko R.V.

State institution «Institute of traumatology and orthopedics of National Academy of Medical Sciences of Ukraine», Kyiv, Ukraine

Мета: Систематизувати діагностичні можливості ультразвукового дослідження (УЗД)та визначити його інформативність при ураженнях серединного нерва у хворих на карпальний тунельний синдром (КТС).

Матеріали та методи:проведено аналіз клінічних, електроміографічних та ультразвукових досліджень 99 пацієнтів із компресійно-ішемічною невропатією серединного нерва (КІН СН) у карпальному каналі (КК), які проходили обстеження та лікування в ДУ “ІТО НАМНУ” та склали основну групу(ОГ).З них - 38 пацієнтів були з одностороннім процесом, 61 – двостороннім, всього обстежено 160 серединних нервів(СН). Контрольну групу(КГ) склали 35 осіб (70СН), без клінічних симптомів КТС.

Усім хворим виконували сонографію на ультразвуковому апараті «EsaoteMyLab 20 Plus» та PHILIPS HD 11ХE з мультичастотним датчиком 5-12 МГц. Аналіз кількісних показників виконувався за наступними параметрами: площа поперечного перерізу нерва (ППП), коефіцієнт сплощення нерва (КСпл.), індекс деформації нерва (ІДН), товщина карпальної зв'язки (КЗ) та якісних показників (форма, контури, структура нерва, ехогеність нерва та карпальної зв'язки).

Результати: Основними якісними ультразвуковими (УЗ)ознаками КІН СН у КК були: зміна форми нерва та зниження ехогеності з втратою структурного рисунка. Кількісні показники УЗД в КГ та у пацієнтів з КТС вірогідно відрізнялись: ППП в ОГ становила 14,1±4,59 мм (КГ - 8,32±1,92 мм), КСпл. - 3,02±0,63 (КГ-2,48±0,60); ІДН- 1,21±0,09 (КГ-1,03±0,06). Порогові значення УЗ показників для діагностики КІН СН визначали за допомогою методики ROC-аналізу з розрахунком параметрів чутливості та специфічності відповідних тестів. Встановлено, що оптимальним пороговим рівнем ППП є показник ˃10 мм²; КСпл.-˃2,73; ІДН -≤ 1,09(чутливість складала 84,3%, 68% та 81,7% відповідно). При проведенні УЗД КК обов'язковим та важливим етапом була оцінка всіх структур кистьового суглоба на наявність супутньої патології. В КГ у незначної кількості випадків був виявлений синовіт кистьового суглоба (10,4%), теносиновіїт сухожилків (4,4%) та ДОА (4,4%). В ОГ синовіт спостерігався в 10,4%, теносиновіт – 12,4% випадків, ДОА у 9,8%, об'ємні утворення кистьового суглобу -2,5%. Узагальнення даних за усіма видами патології свідчить, що частота супутніх захворювань вірогідно відрізнялась між групами, в ОГ 54(33,8%) випадки, КГ - 13(18,6%), р<0,02.

Висновки:УЗД при КТС є об’єктивним та інформативним методом діагностики КІН СН в КК та оцінки стану прилеглих структур. Встановлено якісні та кількісні сонографічні показники норми та патології серединного нерва при КТС. Найбільш чутливим серед кількісних показників є: ППП та ІДН.